| Camera | 12MP+12MP+12MB Main, 12MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.7inches Super Retina Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | iOS 14 | |
| Chipset | Apple A14 | |
| RAM | 6GB RAM | |
| Memory | 128GB, 256GB, 512GB ROM | |
| Battery | Non-removable Li-Ion Battery |
| Name | Apple iPhone 12 Pro Max |
|---|---|
| Model | iPhone 12 Pro Max |
| Price | Tk 161,999 |
| Brand | Apple |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | September, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | Release September, 2020 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM) - for China CDMA 800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | SA/NSA/Sub6 |
| Network GPRS | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Super Retina XDR OLED capacitive touchscreen, 1B colors |
|---|---|
| Display Size | 6.7 inches, 110.3 cm2 |
| Display Resolution | 1242 x 2688 pixels, 19.5:9 ratio (~442 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Screen Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating 800 nits max brightness (advertised) Dolby Vision HDR10+ Wide color gamut True-tone 120Hz refresh rate |
| Primary Camera | 12MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.76 |
|---|---|
| Secondary Camera | 12MP, f/2.2, 23mm (wide) SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Camera Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) HDR |
| Video | 2160p@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR, stereo sound rec. 2160p@24/30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass), glass back (Gorilla Glass), stainless steel frame |
|---|---|
| Body Color | Space Gray, Silver, Gold, Midnight Green, Blue (matte colors) |
| Operating System | iOS 14 |
|---|---|
| Chipset | Apple A14 |
| Memory Internal | 128GB, 256GB, 512GB NVMe |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 6GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
|---|
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, proprietary reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Siri natural language commands and dictation |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | US |
|---|---|
| Other Features | Fast charging 18W USB Power Delivery 2.0 Qi wireless charging |
Very nice phone. I will bought this phone recently.
Display: 7.9 Inches Foldable OLED Display
Camera: 54MP+8MP+50MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 12.9 Inches, 515.3 cm2 LED LCD Display
Camera: 12MP+10MP Main, 12MP Front
Chipset: Apple M2
RAM: 8GB, 16GB RAM
OS: iPadOS 16
Battery: Li-Po 10758 mAh Battery
View Details →
Display: 7.6 inches Foldable Dynamic AMOLED 2X
Camera: 12MP+12MP+12MP main, 16MP front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 888+
RAM: 12GB RAM
OS: Android 12
Battery: Li-Po 4400 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 inches Super Retina XDR OLED
Camera: 12MP+12MP+12MP Main, 12MP Front
Chipset: Apple A15 Bionic (5nm)
RAM: 6GB RAM
OS: iOS 15
Battery: 4000mAh Li-Ion (Lithium Ion) Battery
View Details →
Display: 6.2 inches Foldable P-OLED Display
Camera: 48MP Main, 20MP Front
Chipset: Qualcomm SDM765 Snapdragon 765G
RAM: 8GB RAM
OS: Android 10
Battery: 2510 Mah Li-Poly Battery
View Details →